Ekin Büyükşahin ve Tipler'i

ekin büyükşahin ekinakis

Uzun süreli müzik eğitiminin ardından, içinde hep varolan görsel sanatlara yönelik aşka kulak veren Ekin Büyükşahin, hayattan ve doğadan ilham alarak oluşturduğu karakterlerle The Tiplers Family adlı portre serisini yarattı. 

Çalışmalarını Kadıköy’deki atölyesinde sürdüren genç sanatçıyı daha yakından tanımak ve tanıtmak istedik.

ekin büyükşahin

Nasıl başladın? Ne zamandır üretiyorsun?

Üniversiteye başladığım yıllarda, bir şeyler üretme ve ürettiklerimi paylaşma fikri ufak bir dürtü olarak belirdi içimde ve her geçen gün büyümeye devam etti. Zaten oldum olası görsel sanatlara karşı ilgiliydim, kendimi de eğitimimle eş zamanlı olarak gerek resimle, gerek fotoğrafla olabildiğince meşgul ediyordum. Mezun olduktan sonra ne yapmak istediğim kafamda çok netti ama farklı alanlarda çalışarak kendimi biraz daha sınamak ve iş hayatıyla ilgili de deneyim kazanmak istedim. 2013’te İstanbul’a tekrar taşındıktan kısa bir süre sonra doğru anın geldiğini hissettim ve ortaya çıkardıklarımı “Ekinakis” adı altında insanlarla paylaşmaya başladım.

Biraz işlerinin tarzından bahseder misin?

İşlerimde hafif depresif bir hava da var ama aslında özünde mutlu olduklarına inanmak istediğim insan ve hayvan portreleri çalışıyorum. Portreler, biraz da içinde yaşadığımız çağın ruh halini yansıtıyor bana göre. Bu yüzden, illüstrasyonlarımdaki karakterlerin gerçek hayatla aralarında bir bağ olduğunu düşünüyorum ve onları, “renkli hayatlara sahip olan ama içleri biraz da hüzünle kaplı portreler” olarak tanımlamayı seviyorum.

ekin büyükşahin

Müzikle ve doğayla olan ilişkini işlerinde de görmek mümkün, bunlar için en çok beslendiğin alanlar desek doğru olur mu?

Sanırım mümkün olabilir, evet. Hayatımın hiç de azımsanmayacak bir bölümü müzik eğitimiyle geçti. Yaptığım işlerde müziğe türlü göndermeler yaparak kendimi bu yolla müzikle besliyor ve neredeyse hayatımın yarısını geçirdiğim zamanlarıma manevi bir yolculuk yapıyor gibi hissediyorum. Doğa ise her ne kadar insanlığın gazabına uğruyor olsa da günden güne, yine de mucizeler yaratmaya devam ediyor. Her an bir güzellikten esinlenmemek, doğal olan herhangi bir şeye hayranlık duymamak benim için çok zor.

Peki bunların dışında yaratıcılığını neler körüklüyor?

İnsanlarla, özellikle de çocuklarla deneyimlediğim çeşitli paylaşımların ve etkileşimlerin ufkumu açtığını ve bana ilham verdiğini söyleyebilirim.

Tiplers Family nasıl ortaya çıktı?

Hani eskiden tek bir çizgiyle ev resmi çizmeye çalıştığımız, bulmacaya benzer yaratıcı oyunlar oynardık. Ben de 4-5 sene önce bir gün kendi kendime “Böyle tek bir çizgiyle bir surat çizsem nasıl olur acaba?” dedim. Üzerine düşünüp çalıştığımda, inanılmaz heyecan duyduğum ve beni yansıttığına inandığım bir çizgi çıktı ortaya. Bunun sonucunda, doğru yolu bulduğuma inanıp bu karakterleri resimlemeye devam ettim.

ekin büyükşahin

Gördüğümüz kadarıyla kumaş, taş, ahşap gibi pek çok farklı metaryelle çalışmayı seviyorsun?

Bazen kafamda bir karakter canlanıyor ve onu, hangi materyalin en iyi şekilde yansıtabileceğinin arayışı içine giriyorum. Bazen de elimde bir materyal oluyor, o materyalle ne tür bir karakterin birbirini tamamlayabileceğini düşünürken buluyorum kendimi. Dolayısı ile kumaş, taş ve ahşapla bu şekilde tanıştım. Üretim sürecinde izlediğim belli yollar var tabii ki ama kendimi malzeme konusunda özgür bırakmayı seviyorum. Bu sayede bambaşka dünyalarla tanışabiliyorum.

Çalışma ortamından bahseder misin?

Bir süre ev ortamında çalıştım. Fakat, zamanımın tamamını evde geçiriyor olmak benim için pek sağlıklı olmadı. Erkek arkadaşım da kendisi için bir çalışma mekanı istiyordu uzun süredir. Bu yüzden atölye arayışları içine girdik ve Kadıköy’de şans eseri bahçe içinde, sessiz sakin, cennet gibi bir mekan bulduk. 1 senedir atölyemizde çalışmalarımı sürdürüyorum.

Çalışma ortamımı kendi içinde birkaç bölüme ayırdım. Dijital işlerimle ayrı bir köşede, boyalarımla kalemlerimle ayrı bir köşede ilgileniyorum. Bir köşeyi ufak bir sergi bölümü gibi kullanıyorum. Piyanonun da benim bulunduğum katta olmasının avantajları oluyor. Hem kafamı boşaltmak, hem de müzikten uzak kalmamak için arada sırada piyano çalışıyorum.

Sevdiğin illüstratörler / ressamlar kimler?

Son dönemde işlerini beğenerek takip ettiğim birçok isim var. Fakat, Taner Ceylan’ın hiper-realist (kendi deyimiyle duygusal-realist) portrelerine, Kaan Bağcı ve Sedat Girgin’in bütün illüstrasyonlarına çok büyük bir saygı ve hayranlık duyuyorum.

ekin büyükşahin

Bundan sonrası için yeni projelerin neler?

Henüz Tiplers Family ile yeterince zaman geçirmiş olduğumu düşünmüyorum. Bu yüzden bir süre daha bu aileyi genişletmek için çalışıyor olacağım.

Ekin Büyükşahin’in işlerini güncel olarak takip etmek isterseniz Instagram hesabına göz atabilirsiniz.

ekin büyükşahin

ekin büyükşahin

ekin büyükşahin

ekin büyükşahin

ekin büyükşahin

ekin büyükşahin

ekin büyükşahin

ekin büyükşahin

ekin büyükşahin

ekin büyükşahin

ekin büyükşahin

ekin büyükşahin

ekin büyükşahin

miray sengelli

bi' saniye